Asociația CRIES-Centrul de resurse pentru inițiative etice și solidare lansează apelul de proiecte artistice „Ce se schimbă când se schimbă clima?", o invitație adresată artiștilor români de a explora impactul schimbărilor climatice în viața de zi cu zi.

Apelul face parte din proiectul LA PAS/Slowing down, implementat de asociația CRIES și finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de proiecte, în cadrul Programului prioritar cu caracter multianual „Repere în cultură".

„Tema schimbărilor climatice nu mai aparține doar sferei științifice sau ecologice – ea pătrunde tot mai adânc în viața cotidiană, afectând modul în care trăim, ne mișcăm, ne hrănim sau ne simțim în propriul corp", explică Mihaela Vețan, manager de proiect.

Artiștii sunt invitați să trimită propuneri în toate mediile artistice, de la pictură și sculptură până la new media, artă digitală, performance sau instalații interdisciplinare. Lucrarea selectată va fi expusă public în Timișoara, cu ocazia Zilelor Orașului, în perioada 1-3 august 2025.

Artistul sau artista selectată va beneficia de o remunerație de 10.000 lei (sumă brută) și va colabora îndeaproape cu echipa CRIES pentru realizarea și expunerea lucrării.

Aplicațiile pot fi trimise până pe 13 iunie 2025, la adresa office@cries.ro. Evaluarea va fi realizată de un juriu specializat format din Cristiana Bucureci (artist vizual), Cosmin Nasui (curator și critic de artă) și Eduard Jakabházi (designer grafic și prodecan al Facultății de arte și design din Timișoara).

Criteriile de selecție includ originalitatea lucrării (30%), caracterul transformativ (25%), relevanța față de temă (20%), fezabilitatea (15%) și responsabilitatea socială și ecologică (10%).

Regulamentul de participare poate fi consultat aici https://cries.ro/wp-content/uploads/2020/07/REGULAMENT-DE-PARTICIPARE-PROIECTE-ARTISTICE-2025.pdf

Pentru întrebări și clarificări, artiștii interesați pot contacta organizatorii la adresa office@cries.ro până la data de 10 iunie 2025.

Mai multe informații despre activitatea asociației CRIES sunt disponibile pe:

 


***

Proiectul LA PAS/Slowing down(2025-2027)este implementat de asociația CRIES și finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de proiecte, în cadrul Programului prioritar cu caracter multianual „Repere în cultură".

Parteneri: Parteneri: Creionetica, Modernism.ro

 

Despre LA PAS/Slowing down: Inițiat în 2018, programul LA PAS/Slowing down, care a făcut parte din Programul cultural „Timișoara 2023 – Capitală europeană a culturii" și include trei componente principale: evenimente culturale responsabile, educație pentru consum responsabil, precum și patrimoniu gastronomic și turism responsabil.

Contact: Asociația CRIES-Centrul de resurse pentru inițiative etice și solidare