“Prin toate activitatile pe care le organizam la AISB in luna decembrie, dorim sa ii incurajam pe elevii nostri sa aprecieze diversitatea si sa realizeze frumusetea conturata de diferentele dintre noi. Dorim, de asemenea, sa fim alaturi de cei in nevoie prin toate proiectele pe care le desfasuram in aceasta perioada. ‘The Giving Tree’ este, de exemplu, un proiect foarte popular in comunitatea AISB: parintii, elevii si profesorii sunt invitati sa aleaga din pomul de Craciun un ornament ce le va indica dorintele unor copii, de sarbatori. Cadourile lor vor ajunge la Asociatia Pavel, Touched Romania si Sf. Dimitrie”, a declarat Catalina Gardescu, Director de Admiteri si Relatii Externe al Scolii Americane Internationale din Bucuresti.
 
Scoala Americana Internationala din Bucuresti organizeaza Targul de Artizanat, in cadrul caruia membrii comunitatii scolii vor avea ocazia sa-si impartaseasca culturile diferite, arta si traditiile mestesugaresti.  Cu o traditie de 8 ani la AISB, mult asteptatul Targ al Artizanilor este o ocazie excelenta de a admira obiecte traditionale, confectionate manual in mai multe tari, precum si o oportunitate de a contribui la diverse actiuni caritabile. Pentru cateva zile, pe holurile scolii se vor instala artizani din Romania (covoare traditionale de la Suceava, sapunuri naturale de la Valenii de Munte, bijuterii confectionate manual, ceramica din Brasov etc.), dar si mancaruri din India, Africa de Sud, Israel, Italia, fotografi canadieni, designeri vestimentari francezi, pakistanezi si multi altii. Alaturi de acestia, vor fi reprezentate numeroase organizatii non-guvernamentale, care au astfel posibilitatea sa comercializeze obiectele confectionate in beneficiul celor pe care ii sprijina.  

Si-au confirmat prezenta Fundatia Tedi si Copiii, Touched Romania, Second Chance Romania, Asociatia P.A.V.E.L., Our Lady of Mercy, Atelierul MIA, Fundatia Inocenti, Light Into Europe, Hope for Health, Help the People, Asociatia M.A.M.E. si Ateliers Sans Frontieres. 
 
In acest an, Targul de Artizanat va avea loc miercuri, 10 decembrie, intre orele 8:00-19:00 si joi, 11 decembrie, intre orele 8:00-17:00, in incinta Scolii Americane Internationale din Bucuresti.
 
Atmosfera magica a Craciunului va fi intretinuta in cadrul Scolii Americane Internationale din Bucuresti si de Festivalul Luminii, ce va avea loc intre 15 si 16 decembrie. Elevii aduc la scoala, cu bucurie si mandrie, propriile traditii religioase, pe care le impartasesc cu colegii, profesorii si comunitatea de parinti si vizitatori. Toti se vor bucura de sarbatoarea La Posada de origine Mexicana, de Santa Lucia, provenind din Suedia, de Diwali, sarbatoarea luminii in India, descrieri ale Ramadanului cu frumoasele felinare, sarbatoarea Presepio din Italia, Menorah si pomul dorintelor din Israel, lumanarile de advent din Germania, un imens pom de Craciun ridicat de reprezentantii SUA si Canada.
  
Organizatia de parinti realizeaza un traseu in holul principal, unde va fi reprezentata fiecare traditie. Impreuna cu clasa lor, pe rand, copiii vor face un tur magic si vor afla despre fiecare traditie in parte.  Ii vom invata despre diversitate si despre toate aceste traditii religioase, prin jocuri, intrebari distractive, povesti citite langa brad si cadouri.
 
Fabiana Papastefani-Pezzoni, Presedinta Organizatiei de Parinti si Profesori a AISB, organizatoare a acestor evenimente, mentioneaza: “In fiecare an, pregatim decoratiuni traditionale si povesti pe care sa le spunem copiilor care trec pe la fiecare masa pentru a asculta si a se lasa purtati in aceasta lume magica. Personalul scolii, de asemenea international, intra in rolul diverselor personaje. Copiii iubesc povestile, fiind incantati de Festivalul Luminii.” 
 
Scoala Americana Internationala din Bucuresti ii incurajeaza constant pe elevi sa celebreze diversitatea culturala si sa devina cetateni responsabili fata de societatea in care traiesc.    
 
***
Scoala Americana Internationala din Bucuresti este recunoscuta de Ministerul Educatiei din Romania si este acreditata de New England Association of Schools and Colleges, de Council of International Schools, si de Organizatia de Bacalaureat International. AISB a inregistrat reusite academice de exceptie iar absolventii AISB precum si alti fosti elevi au fost acceptati la universitati de prim rang din lume.  Aceste rezultate deosebite ale Scolii Americane Internationale din Bucuresti sunt rezultatul miilor de oameni care au facut parte din comunitatea noastra si a celor ce ne vor conduce catre urmatoarea jumatate de secol. 
 
Pentru informatii suplimentare va rugam sa contactati:
Catalina Gardescu | 0721-301-345 | cgardescu@aisb.ro