În premieră în România, inițiativa globală 100in1day va fi implementată simultan în 21 de orașe din țară de către elevii de liceu care fac parte din proiectul Captain Civic. Acțiunea, programată pentru marți, 25 aprilie, are ca scop implicarea tinerilor în 100 de activități de voluntariat și intervenții civice locale care să contribuie la dezvoltarea liceelor și comunității lor.

100in1day România face parte dintr-o mișcare globală care urmărește să împuternicească cetățenii să joace un rol activ în modelarea comunităților lor. Inițiativa 100in1day a început în anul 2012 în Bogota, Columbia, și de atunci s-a extins în peste 30 de orașe din întreaga lume. Anul acesta, România se va alătura pentru prima dată mișcării, evenimentele civice urmând să aibă loc în 21 orașe din întreaga țară, precum București, Buzău, Brașov, Baia Mare, Bistrița și Sibiu.

„Atât eu, cât și colegii mei, suntem foarte etuziasmați să fim primii care aduc acest eveniment civic în România și să contribuim la schimbarea pozitivă a comunității noastre. Invităm cât mai multe persoane, de la mic la mare, să ni se alăture și să propună sau să ia parte la o inițiativă civică menită să aducă un plus de energie în comunitatea lor!”, a declarat unul dintre liceeni.

Elevii voluntari au lucrat timp de două luni pentru a organiza evenimentul și a aduna idei și propuneri de la colegii lor. În ziua evenimentului, vor fi implementate o serie de acțiuni în diverse zone ale orașelor, inclusiv acțiuni de stragere de donații pentru case de copii și familii nevoiașe, activități de voluntariat la adăposturi de animale, acțiuni de strangere a deșeurilor și ateliere de reciclare, activități recreative pentru tineri, ateliere de jocuri și dansuri tradiționale și multe altele. Prin intermediul proiectului Captain Civic, implementat de către Asociația Monomyths din București, participanții au primit sprijinul și resursele necesare planificării și desfășurării optime a intervențiilor civice.

Pentru a afla mai multe despre 100in1day România, vizitați site-ul www.100in1day.com, sau urmăriți evenimentul pe rețelele de socializare folosind hashtag-urile #100in1dayRomania și #CaptainCivic.

Proiectul Captain Civic este derulat de Asociația Monomyths cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Scopul proiectului este acela de a implica 1.200 de elevi într-un program complex de educație civică prin gamificare (metode alternative de învățare prin joc), care să le dezvolte competențele personale, sociale, civice și gândirea critică.

În premieră în România, inițiativa globală 100in1day va fi implementată simultan în 21 de orașe din țară de către elevii de liceu care fac parte din proiectul Captain Civic. Acțiunea, programată pentru marți, 25 aprilie, are ca scop implicarea tinerilor în 100 de activități de voluntariat și intervenții civice locale care să contribuie la dezvoltarea liceelor și comunității lor.

100in1day România face parte dintr-o mișcare globală care urmărește să împuternicească cetățenii să joace un rol activ în modelarea comunităților lor. Inițiativa 100in1day a început în anul 2012 în Bogota, Columbia, și de atunci s-a extins în peste 30 de orașe din întreaga lume. Anul acesta, România se va alătura pentru prima dată mișcării, evenimentele civice urmând să aibă loc în 21 orașe din întreaga țară, precum București, Buzău, Brașov, Baia Mare, Bistrița și Sibiu.

„Atât eu, cât și colegii mei, suntem foarte etuziasmați să fim primii care aduc acest eveniment civic în România și să contribuim la schimbarea pozitivă a comunității noastre. Invităm cât mai multe persoane, de la mic la mare, să ni se alăture și să propună sau să ia parte la o inițiativă civică menită să aducă un plus de energie în comunitatea lor!”, a declarat unul dintre liceeni.

Elevii voluntari au lucrat timp de două luni pentru a organiza evenimentul și a aduna idei și propuneri de la colegii lor. În ziua evenimentului, vor fi implementate o serie de acțiuni în diverse zone ale orașelor, inclusiv acțiuni de stragere de donații pentru case de copii și familii nevoiașe, activități de voluntariat la adăposturi de animale, acțiuni de strangere a deșeurilor și ateliere de reciclare, activități recreative pentru tineri, ateliere de jocuri și dansuri tradiționale și multe altele. Prin intermediul proiectului Captain Civic, implementat de către Asociația Monomyths din București, participanții au primit sprijinul și resursele necesare planificării și desfășurării optime a intervențiilor civice.

 

***


Pentru a afla mai multe despre 100in1day România, vizitați site-ul www.100in1day.com, sau urmăriți evenimentul pe rețelele de socializare folosind hashtag-urile #100in1dayRomania și #CaptainCivic.

Proiectul Captain Civic este derulat de Asociația Monomyths cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Scopul proiectului este acela de a implica 1.200 de elevi într-un program complex de educație civică prin gamificare (metode alternative de învățare prin joc), care să le dezvolte competențele personale, sociale, civice și gândirea critică.

Asociația Monomyths, o organizație de tineret activă în București, creează în cooperare cu experți și mentori internaționali contexte și spații interactive de învățare dedicate tinerilor, adolescenților și lucrătorilor de tineret din România, state membre ale Uniunii Europene, țări din regiunea MEDA și Caucaz, America de Sud și Africa. 

Programul Active Citizens Fund România este finanțat prin Granturile SEE 2014-2021. Obiectivul general al Granturilor este de a reduce disparitățile economice și sociale și a consolida relațiile bilaterale dintre cele 15 state beneficiare și statele donatoare (Islanda, Liechtenstein, Norvegia). Programul este administrat de către consorțiul compus din Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Fundația pentru Parteneriat, Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, Fundația PACT și Frivillighet Norge, care acționează în calitate de Operator de Fond desemnat de către FMO – Oficiul Mecanismului Financiar al Granturilor SEE și Norvegiene. Active Citizens Fund România vizează consolidarea societății civile și a cetățeniei active și creșterea capacității grupurilor vulnerabile. Cu o alocare totală de 46.000.000 euro, programul urmărește dezvoltarea pe termen lung a sustenabilității și capacității sectorului societății civile, intensificând rolul său în promovarea participării democratice, a cetățeniei active și a drepturilor omului și consolidând în același timp relațiile bilaterale cu statele donatoare Islanda, Liechtenstein și Norvegia. Pentru mai multe informații despre Active Citizens Fund în România, vă rugăm accesați www.activecitizensfund.ro. Pentru mai multe informații despre Granturile SEE și Norvegiene, accesați www.eeagrants.ro.