In contextul in care batranii cu boli cronice sunt scosi din spitale, in putinele camine de stat nu exista ingrijire paleativa iar asistenta la domiciliu fac foarte putini voluntari, varstnicii sunt nevoiti sa-si poarte singuri de grija. Prin acest Proiect "Impreuna aducem lumina in sufletele batranilor nostri!", dorim sa ajutam batranii din orasul nostru de a inlatura sentimentul de abandon, tristete interioara, depresie, disperare totul imbracat intr-o masca a noncomunicarii. Cu sprijinul asistentilor sociali din cadrul asociatiei noastre si totodata prin implicarea voluntarilor dorim sa fim alaturi de bunicii nostri uitati, izolati si neglijati. Pana in momentul de fata am identificat 39 de batrani printre care regasim persoane varstnice, greu deplasabile si izolate la domiciliu, vaduve, veterani si vaduve de razboi.

Noi avem multi batrani care nu au pe nimeni si isi duc zilele izolati de societate fiind in incapacitatea de a se descurca singuri. 

Batranii au nevoie de suport moral prin activitati sociale si de petrecere a timpului, de suport practic prin acompanierea persoanelor greu deplasabile si suport material prin oferirea de alimente, imbracaminte, incaltaminte, medicamente etc.

Va invitam sa sustineti Proiectul "Impreuna aducem lumina in sufletele batranilor nostri!", proiect initiat de Asociatia Young for You. 
Orice suma se poate dona online fara a se percepe comision accesand linkul https://www.bursabinelui.ro/.

Mai multe informatii puteti obtine la adresa Asociatiei Young for You, din mun. Barlad, str. Bradului, nr. 3 sau la tel. 0335807032.