550 de copii din centrele United Way din Timisoara se vor bucura de un Craciun special in urma campaniile de strangere de fonduri „O floare de colt pentru un pranz cald” si „Balul Vienez de la Timisoara”, editia a V-a, organizate de Fundatia Hategan in aceasta toamna. 
 
Astfel, 278 de copii provenind din familii sarace, 162 de copii bolnavi de cancer si 110 tineri neintegrati social vor primi mancare gatita si cadouri cu ocazia sarbatorilor, puse la dispozitie datorita celor 45.000 lei stransi prin cele doua proiecte caritabile. Aceasta actiune va continua si anul viitor intrucat Fundatia Hategan va dubla aceasta suma catre United Way, astfel ca donatia finala va acoperi jumatate din necesarul de hrana si rechizite pentru copiii din centrele United Way din Timisoara pe tot parcursul anului 2017.
 
In seara de 25 noiembrie a avut loc cea de-a V-a editie a Balului Vienez de la Timisoara, un eveniment cultural in scop caritabil care a devenit o traditie in orasul nostru. Evenimentul a fost precedat de o campanie de strangere de fonduri la nivelul comunitatii, „O floare de colt pentru pranz” care s-a desfasurat timp de cinci saptamani. Beneficiind de colaborarea a 25 de institutii si companii locale, prin aceasta campanie s-au putut achizitiona brose la pretul de 10 lei, cost care asigura un pranz cald unui copil defavorizat.
 
Ada Gabor, manager Fundatia United Way Romania, Filiala Timisoara, a declarat: „De cinci ani, copii din centrele United Way Timisoara nu au grija zilei de maine multumita generozitatii organizatorilor si partenerilor Balul Vienez de la Timisoara si campania „O floare de colt pentru un pranz cald". Ne bucuram sa vedem ca generozitatea se raspandeste tot mai mult in comunitatea noastra. Multumim tuturor celor care au ales sa fie alaturi de noi, multumim Fundatiei Hategan si le dorim Sarbatori fericite si la multe schimbari in bine in anul care vine!”
 
Av. Ioana Hategan, Presedintele Balului Vienez de la Timisoara, a declarat „Prin cele doua initiative, Fundatia Hategan doreste sa formeze o comunitate a oamenilor generosi care creste de la an la an. Desi noi suntem organizatorii celor doua campanii de strangere de fonduri, acestea nu ar fi posibile fara sprijinul si implicarea a multor companii si institutii locale. Astfel, in campania „O floare de colt pentru un pranz cald” am avut peste 25 de parteneri care s-au implicat, in timp ce Balul Vienez a fost posibil datorita celor peste 30 de companii care si-au oferit parte din servicii pentru sustinerea acestui scop caritabil. Multumim pentru deschiderea si implicarea lor in a darui unor copii un trai mai decent.”
 
Ca in fiecare an, Balul Vienez de la Timisoara a fost organizat sub Inaltul Patronaj al Ambasadei Austriei, si cu recunoasterea la nivel international a Primariei din Viena. Astfel, printre invitatii speciali din mediul diplomatic, politic si economic, anul acesta s-au numarat Ambasadorul Austriei in Romania, Excelenta Sa, Dl Gerhard REIWEGER care este si Presedintele Comitetului de onoare al Balului Vienez de la Timisoara, Ambasadorul Germaniei in Romania, Excelenta Sa, Dl Werner Hans Lauk, 18 oameni de afaceri din Budapesta printre care Presedintele DWC Ungaria, Dr. Arne Gobert.